24.12.2014, Beograd

CEDEF Publikacija

Predstavljanje CEDEF Vodiča: “Preporuke za upravljanje komunalnim i industrijskim otpadom u Beogradu i Republici Srbiji”

Vodič PREPORUKE ZA UPRAVLJANJE INDUSTRIJSKIM I KOMUNALNIM OTPADOM U BEOGRADU I REPUBLICI SRBIJI predstavljen je pred oko 120 predstavnika industrije, stručne javnosti i medija. Kao poslednji događaj koji CEDEF ove godine organizuje, predstavljanje Vodiča bilo je kruna uspešnog rada tokom 2014. godine u kojoj je CEDEF organizovao 33 dogadjaja u domenu energetske efikasnosti, obnovljivih izvora energije i zaštite životne sredine gde je prisustvovalo više od 5000 ljudi.

CEDEF Publikacija je realizovana uz podršku Sekretarijata za zaštitu životne sredine Grada Beograda.

Elektronsku verziju Vodiča možete preuzeti ovde.

Galeriju fotografija možete pogledati ovde.

Vodič sadrži presek stanja u svim sferama upravljanja otpadom u Beogradu i Republici Srbiji, ukazuje na probleme u ovoj oblasti, ali ono što je najvažnije, daje preporuke za njihovo rešavanje. “Kako je trenutno stanje u većini opština i gradova kritično u pogledu upravljanja otpadom, CEDEF je u saradnji sa Privrednom komorom Srbije, pod institucionalnim pokroviteljstvom Sekretarijata za zaštitu životne sredine Grada Beograda, Ministarstva poljoprivrede i zaštite životne sredine RS, Ministarstva rudarstva i energetike RS i Agencije za zaštitu životne sredine RS, organizovao sesiju od 7 javnih debata na temu upravljanja komunalnim i industrijskim otpadom na kojima je prisustvovalo preko 1500 učesnika i govornika. Kao rezultat diskusije i zaključaka na debatama nastao je CEDEF VODIČ u kome su sažeti ključni problemi u domenu upravljanja komunalnim i industrijskim otpadom u Srbiji, ali i preporuke za njihovo rešavanje, kao i smernice kreatorima javne politike u oblasti otpada i njenim implementatorima. U saradnji sa Odborom za zaštitu životne sredine Narodne skupštine Republike Srbije, Vodič je predstavljen kao osnovni dokument za organizovanje četiri parlamentarna javna slušanja na temu upravljanja otpadom u Republici Srbiji”, rekla je Jovanka Arsić-Karišić, predsednik UO CEDEF-a.

Jedan od predloga koji se u više navrata mogao čuti na skupu je i neophodnost formiranja posebnog ministarstva za zaštitu životne sredine.

Dr Branislav Blažić, predsednik Odbora za zaštitu životne sredine Narodne skupštine Republike Srbije je izjavio da ovaj Vodič praktično odbornicima osvetljava put kako bismo “najzad rešili pitanje Akcionog plana upravljanja otpadom”. ”Zahvaljujem se CEDEFu na energiji da nas okuplja i stalno ukazuje na ključne i prave probleme i preporuke u sferi upravljanja otpadom”, kaže dr Blažić.

Prema rečima Željka Pantelića iz Ministarstva poljoprivrede i zaštite životne sredine, ministarstvo se već godina trudi da poboljša oblast upravljanja otpadom. “U toku je revizija Strategije, a ona će biti usklađena i sa mnogim predlozima koji dolaze iz industrije otpada”, kaže Pantelić. “Neophodno je da, kao država, stvorimo uslove da se Akcioni plan, koji je deo Strategije, i sprovede. Zato je potrebno hitno usvajanje izmena i dopuna Zakona o upravljanju otpadom, kao i stvaranje institucije koja može da iznese uspostavljanje finansijskih instrumenata”, rekla je Radmila Šerović, načelnik Odeljenja za upravljanje otpadom u Ministarstvu poljoprivrede i zaštite životne sredine.

Sekretar Sekretarijata za zaštitu životne sredine Grada Beograda Goran Trivan je naglasio da je CEDEF jedna od najboljih nevladinih organizacija na našim prostorima koja se bavi ovim temama. “Čestitam vam na vašem radu i Vodiču”, rekao je Trivan i dodao da nam je neophodan kontinuitet kako bismo postigli rezultate. “Sekretarijat je napravio Plan upravljanja optadom Beograda koji je ocenjen kao jedan od najboljih u Evropi. Imamo znanje, imamo volju ali nemamo više vremena za čekanje”, kaže Trivan.

Filip Radović, direktor Agencije za zaštitu životne sredine Republike Srbije je istakao da je CEDEF Vodic esencija srpske misli o upravljanju otpadom, dok je recenzent Vodiča Lazar Krnjeta ukazao na to da je Vodič autentično preneo sve što se dešavalo na svih 7 javnih debata i dao ozbiljne preporuke koje sad svima mogu da posluže kao alat u daljem radu. Siniša Mitrović, savetnik u Privrednoj Komori Srbije je takođe ukazao da je sinergija civilnog sektora i poslovnih udruženja postigla svoj cilj - konstantno ukazivanje i podsećanje na probleme u ovoj sferi što je i dovelo do toga da glas industrije upravljanja otpadom dopre do parlamenta.

Dragan Dilparić iz grupacije Gorenje Ekologija je rekao: “Kroz javne debate koje je CEDEF organizovao želeli smo da ukažemo na probleme sa kojima se suočavaju sve društveno odgovorne kompanije ali i da predložimo održiva rešenja. U Vodiču se čuo glas privrede i on je dobra osnova za uspostavljanje održivih modela u upravljanju otpadom”.

partneri
  • grad_beograd
  • privredna_komora_rep_srbije
  • agencija za zastitu zivotne sredine